пʼятниця, 16 жовтня 2015 р.

Всесвітній день здорового харчування.

             


Всесвітній день здорового харчування.

    У різних країнах світу проводяться заходи з метою підвищення обізнаності суспільства щодо значення та принципів здорового харчування.
    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 80 відсотків усіх захворювань пов’язані тією чи іншою мірою з харчуванням, а 40 відсотків з них пов’язані безпосередньо з фактором харчування людини.
    Одного разу відомого давньогрецького філософа Сократа запитали: "У чому причина вашого міцного здоров'я в настільки зрілі роки, тоді як багато людей набагато молодших за вас мають безліч захворювань?" На що, Сократ відповів: "Справа в тому, що я їм для того, щоб жити, а ці люди живуть для того, щоб їсти".
   
        
    Здорове харчування — це не тільки гарне самопочуття і позбавлення від багатьох недуг, міцна нервова система і нормалізація ваги, але і любов, і повага до себе, це прагнення до здоровя  та довголіття.
   Здоров'я закладається в утробі матері, формується в міру росту і дорослішання дитини, потім підлітка і дорослої людини. І на всіх етапах життєдіяльності організму саме харчування забезпечує той чи інший рівень здоров'я. Від того, наскільки успішно вдасться сформувати і закріпити у свідомості підростаючого покоління навички здорового харчування як основи здорового способу життя, залежить в подальшому спосіб життя, що перешкоджає або сприяє формуванню якісного, високого рівня здоров'я.
    Кожному під силу звернути увагу на своє харчування і особливо харчування своїх дітей, спробувати знайти і виправити помилки в своєму раціоні, зрозуміти і прийняти для себе значущість правильного харчування. Складаючи меню здорового харчування, важливо також пам'ятати мудрість: «Під час сніданку їж, як король, в обід - як принц, вечеряй - як жебрак». Це означає, що розмір порцій протягом дня повинен зменшуватися. Меню здорового харчування обов'язково має включати в себе наступні продукти: овочі та фрукти, цільнозернові, нежирне м'ясо ( краще птиці), рибу, бобові, нежирні молочні продукти і т. д. Для підтримки сил та енергії бажано щодня їсти жменю сухофруктів (це може бути чорнослив, курага, родзинки, фініки, інжир ) і горіхи (мигдаль, ліщину, арахіс, волоський горіх і т. д.). Намагайтеся виключити зі свого раціону або як можна рідше вживати смажені страви, копченості та борошняні вироби. Нормою для здорової людини вважається вживання їжі 3-4 рази на добу.
    Отже, «здорове харчування», це ні що інше, як збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини в харчових і біоактивних речовинах..
Все наше життя підпорядковується певним законам. Харчування невід’ємна частина нашого життя, а значить цілком природно, що існують закони, що регулюють правильне харчування.  

     Харчуйтеся правильно, не шкодуйте часу на приготування здорової свіжої їжі, відмовляйтеся від сурогатного швидкого харчування і ви істотно зміните своє життя на краще!

Десять рекомендацій Всесвітньої гастроентерологічної організації щодо здорового харчування :
1. Їсти менше, але частіше: краще їсти 5 разів у меншій кількості, аніж багато їжі 2-3 рази на день.
2. Вживати волоконний білок в їжу, споживаючи фрукти та овочі 5 разів на день, та збільшити споживання злаків або бобів.
3. Збільшити вживання риби до 3-5 разів на тиждень.
4. Зменшити споживання жирів та смаженої їжі.
5. Вживати ферментовані молочні продукти, які сприяють покращенню травлення.
6. Вибирати м'ясо переважно з низькою кількістю жирів, таке, як м'ясо курки, індички, кролика або тонкі шматки яловичини чи баранини.
7. Збільшити споживання води — 2 літри питної води на день, водночас зменшуючи споживання кавових, алкогольних напоїв, а також напоїв, що містять велику кількість цукру.
8. Повільно пережовувати та ковтати їжу.
9. Дотримуватись здорового способу життя, включаючи щоденні фізичні навантаження, та утриматись від куріння.
10. Підтримувати здорову вагу тіла; люди з надлишковою вагою частіше страждають від розладу травлення.
Здорова дієта для дорослих
Щоденний раціон харчування має включати:
• фрукти, овочі, бобові, горіхи та цільні злаки (тобто необроблену кукурудзу, просо, овес, пшеницю, гречку, коричневий рис);
• щонайменше 400 г (або 5 порцій) фруктів та овочів. Картопля та інші коренеплоди багаті крохмалем не враховуються у рекомендовану кількість овочів та фруктів;
• менше ніж 10 % від загальної калорійності за рахунок простих вуглеводів, що еквівалентно 50 г цукру (близько десяти чайних ложок). Зменшення частки «цукрової» калорійності менше 5 % може принести ще більше користі для здоров’я. Прості вуглеводи переважно додаються до технологічно оброблених продуктів виробниками, споживачами до страв та напоїв, а також містяться в суттєвій кількості у натуральних продуктах: меду, фруктових соках, фруктових концентратах і сиропах;
• менше ніж 30 % від загальної калорійності повинно надходити за рахунок жиру. Ненасичені жири (які містяться у рибі, соняшниковій, кукурудзяній та оливковій олії, горіхах) є найбільш розумним вибором у порівнянні з насиченими жирами (наприклад, такими, які в значній кількості містяться у жирному м’ясі, вершковому маслі, пальмовій та кокосовій оліях, вершках, твердому сирі, салі). Технологічні трансжири (гідрогенізовані рослинні жири, які використовуються у виробництві кондитерських виробів, фаст-фуду, снеків, заморожених продуктів та напівфабрикатів, випічки, маргаринів та спредів, не являються частиною здорової дієти та повинні бути повністю виключені з раціону;
• не більше 5 грамів солі (еквівалентно приблизно одній чайній ложці) на день та виключне споживання йодованої солі.

   Здорова дієта для дітей раннього віку
• перших шість місяців життя малюки повинні знаходитись виключно на грудному вигодовуванні;
• доцільно продовжувати годувати дитину груддю до двох років або навіть і після цього;
• з шестимісячного віку грудне молоко повинно бути доповнене різноманітним, адекватним, безпечним прикормом з високою харчовою цінністю. Цукор та сіль не повинні додаватись до продуктів прикорму.

   Джерело: прес-служба МОЗ України



Немає коментарів:

Дописати коментар